Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Zvodné vône obrázok 1
Zvodné vône

Parfumy sa získavajú z kvetov a stromov – z plodov, listov, kôry, koreňov, ale aj z tráv, machu a bylín. Zvodné vône evokujú sviežosť a príjemnú náladu, nie zriedka aj zmyselné pocity.

Od druhej polovice devätnásteho storočia sa na výrobu parfumov zväčša používali vône jedného kvetu. Najmä také, čo boli najľahšie dostupné, pretože kvetinové zmesi priniesli až nové technológie - extrakcia a fixácia. Najčastejšie používanými kvetmi na počiatku éry parfumov boli ruže, karafiáty, ľalie, fialky, levandule, orgován a jazmín. Dnes sú už takéto parfumy vzácnosťpu a ich príťažlivosť s dostupnosťou omnoho zložitejších zmesí poklesla. Mnoho parfumov sa skladá z kvetinových esencií, ktoré tvoria kvetinový buket. Výroba veľkého množstva kvetinových parfumov je založená na osvedčenom spojení ruže a jazmínu. Je to kombinácia, ktorá predstavuje romantickú základňu, na ktorej vznikajú aj ďalšie voňavkárske nápady.

Zelené parfumy
Pod pojmom zelené parfumy sa skrývajú vône polí a lesov, kvetinových záhonov a vôňa čerstvo pokosenej trávy. Zelené parfumy sú delené do dvoch skupín. Temná zelená je napríklad z machu a papradia. Čistejšia zelená je z listov, tráv a pukov. Zelené parfumy sú neprekonateľné pre svoju sviežosť. Drevitá kategória je labyrintom dymových, zemitých, ambrových a lesných vôní. Získava sa z papradia, machov, lišajníkov, listov, koreňov a z dreva. Čisto drevité vône sú dnes raritou. Móda nefalšovaného santalového dreva, cédru a papradia patrí skôr minulosti. Silnejšie koncentrácie týchto esencií sú viac využívané v pánskej kozmetike - pre svoju hrejivosť sú tieto vône neprekonateľne individuálne.

Zvodné vône obrázok 2

Špecifické vône
Ovocné vône uspokojujú čuchové bunky svojou bohatou, zrelou, jemnou, ale aj ostrou vôňou. Populárna je vôňa broskýň, sliviek, marhúľ, citrusových plodov a zvláštnosťou už nie je ani vôňa čiernej ríbezle alebo manga. Tieto esencie sú používané za špičky parfumov, často sú fixované pižmom a ambrou, ako ich stabilizujúci kontrapunkt. Orientálne vône prišli do módy po skončení prvej svetovej vojny a šesťdesiate roky boli svedkom ich opätovného návratu. Ich fascinujúca a čistá vôňa nie je vhodná pre opatrných a nesmelých. Kompozícia extravagantných orientálnych parfumov je väčšinou založená na vlastnostiach a vôňach silných bylín a ešte silnejšieho korenia. Tie vytvárajú prehlušujúcu silu – esencie sú nielen úchvatné, ale aj vitálne a provokatívne. Orientálne vône majú povesť prostriedkov určených k zvádzaniu.

 

 

 

 

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk