Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Zdravo a chutne obrázok 1
Zdravo a chutne

Tymian je symbolom nádeje, čistoty a skromnosti - dá sa z neho pripraviť skvelý čaj a vylepšujú sa ním chute mnohých pokrmov. Bylinka je aj súčasťou provensálského korenia, ktoré si našlo svoje miesto v kuchyniach mnohých kontinentov.

Provensálske korenie je zmes sušených bylín - názov je odvodený z oblasti Provensalsko. Zmes obvykle obsahuje okrem tymianu aj rozmarín, bazalku a niekedy tiež majoránku, oregano a saturejku. Korenie sa často používa na ochutenie dusenej zeleniny, rýb, grilovaného mäsa – najmä kuracieho, králičieho, jahňacieho a baranieho.

Pre gurmánov
Tymian je dobre známym korením, najmä v stredomorskej kuchyni. Ideálne sa hodí aj na pizzu a cestoviny, do omáčok, polievok a nálevov. Uľahčuje trávenie, preto sa pridáva aj do menej stráviteľných strukovinových a tučnejších jedál. Výraznú chuť a arómu tymianu môžete zaznamenať aj pri konzumácii tradičných plniek, paštét a klobás. Pri varení je tymian dobre kombinovateľný s bobkovým listom a s cesnakom. Z množstva výnimočných receptov, kde dominuje tymian, spomeňme aspoň zeleninové ratatouille, špeciálne hubové plnky alebo dusené tofu. Ale aj originálne recepty na prípravu slimákov a plodov mora, obohatené o špecifickú chuť tymianu. Vo Francúzsku je tymian nazývaný aj penicilínom chudobných, pretože je jedným z najsilnejších rastlinných antibiotík. Má vynikajúce účinky pri chorobách z prechladnutia a pri zápaloch. Jednoduchý tymianový čaj si pripravíte z jednej lyžičky sušeného tymianu, ktorú zalejete horúcou vodou a necháte okolo desať minút lúhovať. Po scedení výluh môžete osladiť medom a piť niekoľko krát denne.

Zdravo a chutne obrázok 2

Antiseptické účinky
Pravlasťou tymianu je Stredomorie rovnako ako mnohých ďalších bylín, ktoré sa využívajú aj v aromaterapii – rozmarín, levanduľa a iné. Rastie na suchých stanoviskách, pokrýva vápencové pohoria, objavuje sa spoločne s ďalšími rastlinami, ktorým neprekážajú dlhé suché obdobia. Neopísateľné sucho a žiara na vrcholkoch kopcov, bez jediného tieňa, dokonale prispôsobilo lístky, vetvičky, stonky a kvety tymianu proti strate vody. Korene sú pevne uchytené v kamenistej pôde a sú ťahané čo najďalej. K tomu má bylina prispôsobený aj rozsiahly koreňový systém. A práve klíma, v ktorej sa tymian nachádza ovplyvňuje jeho vlastnosti. Ker tymianu sa rozmnožuje semienkami, ktoré je možné sadiť aj do kvetináčov. Jedná sa o vytrvalý drevitý ker s drobnými lístkami, ktoré sú na konci špicaté a pevne sa držia na stopke. Kvety sú biele až svetlofialové. Tymian obsahuje silice - hlavnou zložkou silíc je vzácna, vysoko baktericídna - dezinfekčná látka tymol, ďalej sa v nej nachádza karvakol, cymol, borneol, linalol, pinén a iné. Tymian patrí medzi rastliny s najsilnejšími antiseptickými účinkami.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk