Zima a mráz predstavuje pre organizmus a ľudskú pokožku záťaž. V mraze sa spomaľujú jej funkcie - mazové žľazy vylučujú menej tuku a látková výmena stagnuje. Pokožka je často vysušená, začervenená a neprirodzene napnutá.
Studený vietor a silný chlad sa významne podieľajú na starnutí kože - stáva sa hrubšou a tuhšou. Opakovaná mrazivá vlhkosť spôsobuje nielen sčervenanie pokožky, ale aj stratu jej pružnosti. Časté prechody medzi teplom a zimou pôsobia na pokožku rovnako nevhodne, ako suchý vzduch v prekúrených miestnostiach. Preto je dobré si tvár v zime umývať aspoň pol hodinu pred odchodom do zimy a ešte lepšie je siahnuť po pleťovej vode alebo pleťovom mlieku, ktoré neodoberá pokožke vlahu. V mrazivom období sa neodporúča používať minerálne vody v spreji. Ak predsa, tak ich aplikujte minimálne hodinu pred plánovaným odchodom. Na hydratáciu pokožky platí aj v tomto ročnom období správny pitný režim aj napriek tomu, že ste v zimných mesiacoch menej smädní. Na väčšiu odolnosť pleti a schopnosť udržať si vlhkosť po celý deň treba, aby pleť mala kvalitný mastný základ, ktorý vybuduje ochranný štít proti vetru aj chladu. Ak chcete, aby vaša tvár a ruky ostali hebké, treba im dopriať výživu. Na tvár je v zime ideálny výživný hydratačný krém s výťažkami termálnej vody, s lipidmi alebo s omega-3 mastnými kyselinami. Na ruky je na súčasnom trhu množstvo kvalitných krémov s dermatologickými účinkami.
Dôležitá výživa
Niektorí odborníci zastávajú názor, že v zime by sme mali na hydratačné krémy zabudnúť, pretože tekutina v pokožke môže vonku namrznúť a rozširuje póry. Odporúčajú krémy s väčším obsahom tuku. To však úplne neplatí. Iní odborníci tvrdia, že ak je pokožka normálna či mastná, treba ju skôr vyživovať, takže je možné používať aj hydratačné krémy. Ak v zimnom období plánujete dlhodobý pobyt v mrazivom počasí, zvoľte výživné krémy s vitamínmi, panthenolom, ceramidmi a ďalšími ochrannými substanciami. V zime sa tiež ženám odporúča používať make-up, ktorý súčasne s krémom vytvorí dobrý ochranný základ voči vetru a mrazu. Pozornosť venujte zvlášť perám, nakoľko často prichádzajú do kontaktu so slinami, a teda sú náchylné popraskať a vysušiť sa. Keďže pokožka pier je veľmi tenká a má málo tukového mazu, v zime ju častejšie ošetrujte balzamom. Hydratačné krémy sú rozličné, ale rozhodujúce je, či majú ťažšiu alebo ľahšiu konzistenciu. Na normálnu pokožku si zvoľte krém jemnej konzistencie. Ak máte mastnú alebo zmiešanú pleť, viac sa hodí ľahká hydratačná emulzia, ktorá zníži lesk pokožky. Na suchú alebo citlivú pokožku potrebujete krém bohatý na látky, ktoré pleť upokoja a zadržia v nej vodu. Pred nanášaním krému si osviežte pokožku tonizujúcou vodou a potom naneste hydratačný krém. Jemne ho rozotierajte, kým nevsiakne do pokožky. V mrazivých dňoch sa hádam každý teší na horúci kúpeľ. Ale pozor - kto sa kúpe dlhšie ako pätnásť minút, svoju pokožku tiež vysušuje. Kúpeľovú soľ a extrémne peniace prísady do kúpeľa je vhodnejšie používať len občas – tiež môžu poškodiť ochranný film pokožky. A nezabudnite na svoje nohy - v zime vďaka neustálemu noseniu ponožiek a pančúch chodidlá trpia. Drsné miesta pokožky odstránite peelingom, ktorý si môžete pripraviť aj sami. Zmiešajte polovicu rozmixovaného avokáda s kukuričnou múkou a s lyžičkou morskej. Zmesou nohy jemne masírujte, kým necítite úľavu.