Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Z domu domov obrázok 1
Z domu domov

V zariaďovaní interiéru sa mnoho ľudí nechá inšpirovať tým, čo je „in“. Ak sa chystáte stavať alebo rekonštruovať, dôležitý je nielen vzhľad, ale aj kvalita použitých materiálov. Pri výbere podlahovej krytiny nezabudnite, že podlaha je nosnou súčasťou interiéru - dáva mu dušu a charakter, pomáha vyčariť z domu domov.

Interiéroví architekti a dizajnéri dávno vedia, že úspech vo vzhľade interiéru záleží aj od kvalitnej a vhodne zvolenej podlahy. Hitom vo svete podlahových krytín sú široké dosky. Či sa rozhodnete pre drevo alebo laminát, isté je, že so širokými doskami ste vyhrali. Dĺžku si môžete vybrať podľa svojich predstáv - čím sú dosky dlhšie, tým viac dodávajú hĺbku a jednoliatosť miestnosti. Môžete aj experimentovať a skombinovať širšie dosky s užšími, v rôznych variáciách, na dosiahnutie vyššej elasticity miestnosti, alebo sa môžete pohrať s odtieňmi.

Príjemná klasika
Drevené podlahy patria medzi krytiny, ktoré vďaka svojmu príjemnému a prírodnému charakteru, rôznorodosti, širokej farebnej palete, prirodzenej a originálnej kresbe, vyvolávajú pocit tepla a útulnosti. Dojem tepla vyplýva z nízkej tepelnej vodivosti dreva, ktorú telo pri kontakte s podlahou vníma ako príjemný teplý povrch. Podlahy z dreva sú vo všeobecnosti vhodné predovšetkým do priestorov s predpokladanou ohľaduplnosťou zaobchádzania, aby sa čo najviac predĺžila ich životnosť. Odolnosť proti poškriabaniu a odreniu je daná typom povrchovej úpravy – lak, olej alebo vosk. Spomedzi týchto troch úprav najväčšiu odolnosť voči opotrebovaniu zaistí kvalitný lak. Možno si zadovážiť aj podlahy, ktoré kombinujú výhody lakovanej úpravy a oleja, ktorý povrch zmatní a dodá pocit jedinečnosti. Výhodou dreva je, že sa po poškodení dá zbrúsiť. Trvanlivosť drevenej podlahy je úzko spätá s tvrdosťou dreva. Čím je drevo tvrdšie, tým menšie je riziko mechanického poškodenia. Tvrdými drevinami je orech alebo javor, za mäkšie sú považované smrek, borovica a jedľa.

Z domu domov obrázok 2

Moderný laminát
Laminátové podlahy sa v posledných rokoch zaslúžene dostali do popredia záujmu. Vďačia za to svojej rýchlej a bezproblémovej aplikácii, nenáročnej údržbe, odolnosti a vysokej životnosti. Niekto môže namietať, že nie je tak teplý na dotyk, pravdou ale je, že laminátová podlaha si uchováva konštantnú teplotu a nikdy nie je výrazne studená. Navyše, ak si vyberiete vhodnú podložku, môžete pod plávajúcu podlahu nainštalovať podlahové kúrenie a zimy sa báť nemusíte. Dôležitým faktorom, ovplyvňujúcim vlastnosti laminátových podláh je vodeodolná lepená HDF vrstva, ktorá dodáva podlahe stabilitu a štruktúru. Je to akési jadro celej laminátovej dosky. Vzhľad dosky, jej farbu a vzory udáva dekoračná vrstva. Na nej sa nachádza vrchná vrstva, ktorá je priehľadná. Jednotlivé dosky laminátovej krytiny sa do seba jednoducho zacvakajú. Podložka pri kvalitných laminátových podlahách slúži nielen na vyrovnanie miernych nerovností povrchu pod ňou, ale výborne tlmí všetky zvuky.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk