Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

V znamení elegancie obrázok 1
V znamení elegancie

Nech vchádzate kamkoľvek, prvé, čo vám padne do oka, sú priestory, ktoré vás vítajú a zdravia. Či ide o privítanie príjemné a priateľské, alebo strohé a pochmúrne, záleží do veľkej miery od riešenia a úpravy vstupných plôch.

Pri vstupe do rodinného domu, chalupy či záhrady sú exteriérové plochy vnímané automaticky. Ak chcete docieliť ich výnimočný vizuálny vzhľad, môžete sa rozhodnúť pre kombináciu dvoch alebo troch formátov dlažby. Terasa, odpočívadlo, dvor, či átrium získa atraktívny charakter aj v prípade, ak vhodne zladíte viacero farieb či odtieňov. Zaujímavými kombináciami položenia dlažby je možné vytvoriť elegantný či nadčasový dizajn. Ak sú prístupové cesty a ostatné plochy v exteriéri vybudované z moderných materiálov, sú nielen vzhľadovo efektné, ale aj praktické.

Plánovanie
Exteriérová dlažba umožní vyčariť originálnu atmosféru nielen na chodníkoch. Je ideálna na reprezentatívne stvárnenie plôch rôznych veľkostí a foriem. Zabezpečenie pohodlného a komfortného pohybu v areáloch domov, chalúp, chát a záhrad, je prirodzená požiadavka súčasnej doby. Pri plánovaní chodníkov a cestičiek dbajte na niekoľko pravidiel. Prílišným delením plochy pozemok opticky zmenšíte, do malého a úzkeho priestoru neumiestňujte chodník osovo. V prípade, že máte na pozemku veľké výškové rozdiely, vložte do trasy schodíky, ktoré zabezpečia praktický prístup a plynulú prevádzku v areáli aj napriek terénnym nezrovnalostiam. Chodníky a cestičky môžete viesť aj v oblúkoch alebo v krivkách, najmä väčšej ploche pridajú na atraktívnosti. Oblúkovitými líniami vnesiete do prostredia efektný prvok dynamiky.

V znamení elegancie obrázok 2

Komunikačné zóny
Exteriérová dlažba je ideálna na budovanie prístupových ciest, chodníkov, dvorov, terás, átrií, záhradných odpočívadiel, bezbariérových prechodov, parkovacích a mnohých iných plôch. Pri peších cestách a chodníčkoch sa zamerajte najmä na ich bezpečnosť a pohodlnosť -  dôležitá je šírka a dĺžka. Základný rozmer má vyhovovať minimálne jednému chodcovi.  Prechod má byť pohodlný, zodpovedať individuálnym potrebám užívateľov. Preto budovanie exteriérových plôch a chodníkov má byť praktické. Optimálne je, ak sú záhradné cestičky v rovnakej úrovni s okolitým terénom. Ak budú vyššie, budú prekážkou, ak nižšie, naplnia sa dažďovou vodou a budú neschodné. Trasovanie chodníkov v exteriéri sa principiálne realizuje účelovo, ak nie je prioritou vytvorenie trasy prechádzkového charakteru. Materiál pre vytvorenie komunikačných zón v exteriéri by mal korešpondovať aj s architektonickým štýlom domu a jeho oplotením.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk