Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Truhlica zdravia obrázok 1
Truhlica zdravia

Fytoterapia je liečba pomocou rastlín, ktorá aktuálne prechádza renesanciou. Získava si stále väčší rešpekt a väčší počet priaznivcov. Jej názov pochádza z gréckeho fyton – rastlina a therapeuein – liečiť.

Na mnohé zdravotné problémy existuje viacero osvedčených návodov, rád a receptov, ako sa ich zbaviť. Nezastupiteľné miesto v tejto oblasti zastávajú bylinky, preto popularita fytoterapie každým rokom stúpa. Overeným receptom napríklad na bolesti hlavy je čaj z valeriány lekárskej, ktorá uvoľňuje aj kŕče, upokojuje nervy aj srdce a pomáha pri nespavosti. Do vody dáte variť na päť minúť jednu lyžičku valeriány lekárskej a necháte desať až pätnásť minút vylúhovať. Najvhodnejší čas na pitie nápoja z valeriány je popoludní a pred večerom. K tejto čajovej procedúre je potrebná pohoda.

Truhlica zdravia obrázok 2

Bylinkové čaje 
Bylinné čaje sa používajú od nepamäti a ľudia po nich siahajú najmä vtedy, keď riešia zdravotné ťažkosti. Ich používanie by však malo mať určité pravidlá, preto je dobré vedieť, na aký problém je konkrétna bylinka vhodná. Pre dobrý spánok a na upokojenie nervov je vhodná medovka, ľubovník, chmeľ obyčajný, ginko, valeriána a levanduľa. Na správne zažívanie dobre poslúži harmanček, fenikel, materina dúška, medovka, nechtík, rebríček, repík, rasca, kôpor, saturejka a zemežlč. Na dobré fungovanie žlčníka vyskúšajte šalviu, mätu alebo pestrec, ktorý blahodarne pôsobí aj na pečeň. Na chrípku a prechladnutie je vhodná baza čierna, skorocel kopijovitý a lipa. Ak si potrebujete vyliečiť močové cesty, môžete piť čaje z brezy, alchemilky, prasličky, ríbezle čiernej, stavikrvu vtáčieho, vrbovky a zlatobyľu. Na problémy s kŕčovými žilami je vhodný dub alebo praslička. Na dobré hojenie rán sa oplatí použiť rumanček, nechtík, rebríček, repík, ľubovník a vres obyčajný. Na krvný tlak hloh, cesnak a imelo. Pri zápche pomôžu listy senny a jarabina vtáčia. Ak vás trápi reumatizmus, vyskúšajte čaje z brezy a vŕby. Je množstvo byliniek, ktoré je vhodné vo forme čajov prijímať aj preventívne. 

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk