Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Tajomstvo aromaterapie  obrázok 1
Tajomstvo aromaterapie

Za modernou terapiou éterických olejov stojí francúzsky chemik René-Maurice Gattefossé, ktorý si celkom náhodne namočil popálenú ruku do levanduľového oleja. Vtedy zistil, že sa mu spálená koža rýchlejšie hojí a začal odkrývať tajomstvo rastlinných silíc.

Princíp prírodnej aromoterapie  spočíva v pôsobení vonných látok cez čuchové orgány na centrálnu nervovú sústavu, ktorú dokážu vône ovplyvňovať. Harmonizujú ľudské psychické aj fyzické pochody. Vonné oleje sa dajú aplikovať na mnoho spôsobov. Pri každom spôsobe stačí použiť pár kvapiek oleja a vôňa sa uvoľňuje do vzduchu. Aromaterapia je liečba prostredníctvom vôní - ponúka množstvo silíc, ktorých aplikáciou získate konkrétne pozitívne telesné aj duševné výsledky. Pri únave, napätí, strese a úzkosti vám pomôžu éterické oleje z bazalky, levandule, tymianu, šalvie, medovky a iných. Pocity upokojenia, uvoľnenia a harmónie sprostredkuje jazmín, ruža, santal, majoránka a céder. Elán a sebaistotu získate vďaka výťažku z jalovca, feniklu a zázvoru. Ak potrebujete dobrú koncentráciu a povzbudenie, vtedy použite rozmarín, vavrín, mätu alebo eukalyptus. Na základe týchto osviežujúcich a ozdravných vplyvov na ľudský organizmus sa esenciálne oleje nazývajú aj domácimi lekárničkami. Ich silu si môžete predstaviť na jednoduchom príklade - na 1 kg éterického oleja z ruže je potrebných približne štyri až päť tisíc kilogramov kvetov.

Tajomstvo aromaterapie  obrázok 2

Široké využitie
Aromaterapia je ideálnym prostriedkom na denný relax a očistu prostredia. Vďaka príjemnej vôni pocítite spokojnosť a uvoľnenie. Nie zriedkavo sú odporúčané aj inhalácie, vonné obklady, aplikácia kvapky éterického oleja na časť odevu alebo na miesta, kde si môžete nahmatať tep. Jedna kvapka na koberec alebo radiátor stačí na spríjemnenie vône vzduchu v celom interiéri. Ak chcete dať prednosť pravým prírodným arómam, voľte esenciálne oleje s čistým výťažkom z rastlín. Éterické sa im hovorí aj preto, že na vzduchu sa bez zvyšku odparia. Ešte pred tým ich však zachytia čuchové receptory v nose, ktoré pošlú signál do mozgu a malý zázrak prírody sa môže začať. Podľa druhu vôňa môže myseľ povzbudiť, upokojiť, motivovať, potešiť... Možností je veľa, pretože toľko je aj vôní.

Naše tipy
Nespavosť - pačuli, ylang-ylang, santalové drevo, ruža a levanduľa. Nepokoj - medovka, tymian, bazalka a vanilka. Depresie - zázvor, eukalyptus, grapefruit, jazmín a mandarínka. Vírusové infekcie - citrón, čajovník, echinacea, zázvor a eukalyptus. Bolesť hlavy - eukalyptus, škorica, santalové drevo, rozmarín a šalvia. Kožné problémy: céder, čajovník, chmeľ, grapefruit a tymian. Zlá nálada-  rozmarín, majorán, bergamot, mandarínka a pomaranč.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk