Renovujete domácnosť a zistili ste, že bez oživenia stien to nepôjde? Ponúkame vám inšpirácie ako príjemne a jednoducho možno dodať stenám v interiéri originalitu, iskru a eleganciu.
Ak ste sa rozhodli pre maľovky, pred samotným náterom venujte pozornosť podkladu, výberu náterových farieb a dôkladnej aplikácii zvolenej techniky. Správnym dodržiavaním technologických postupov je želaný hygienický a estetický efekt zaručený. Na úvod, pred samotným maľovaním, odstráňte zo stien staré vrstvy náterov oškriabaním alebo zbrúsením. Potom ich umyte saponátom alebo mydlovou vodou. Otlčené rohy, priehlbiny a diery zatrite vápenno-cementovými alebo sadrovými stierkami, ktoré nechajte dostatočne dlho vyschnúť. Ak chcete zvýšiť priľnavosť nového náteru, znížiť spotrebu farieb alebo zabrániť tvorbe prasklín, steny penetrujte. Na súčasnom trhu je k dispozícií množstvo penetračných prostriedkov, ktoré presne podľa návodu zriedite s vodou, a po nanesení ich necháte dokonale vyschnúť. Záverečné nanášanie maľovky obvykle prebieha dvoma nátermi. Prvý náter spevňuje podklad a druhý má už vysokú kryciu schopnosť. Oba však musia byť realizované v správnej konzistencii, podľa pokynov na jednotlivých výrobkoch. Výber druhu náterovej látky je výsostne individuálna záležitosť. Pri porovnávaní zvažujte najmä čas schnutia, kryciu schopnosť, výdatnosť a prípadné prepúšťanie vodných pár. Pozor dajte i na vybrané tóny farieb a ich sýtosť. Tmavé farby priestor opticky zmenšujú, svetlé zväčšujú a prevzdušňujú. Okrem toho ovplyvňujú náladu, myslenie, aj cítenie ľudí v celej domácnosti. Preto zvážte, či plánovaná farba ladí s celkovým charakterom miestnosti a či sa v nej budete aj dobre cítiť.
Alternatíva
Najpoužívanejšími druhmi tapiet sú papierové, vinylové, vliesové, textilné a iné. Papierové tapety sú vhodné do suchého prostredia a vinylové práve naopak. Odporúčané sú aj do vlhkých priestorov, akými sú kúpeľne, toalety, kuchyne a podobne. Sú vhodné na viaceré podklady: na murované steny, sadrokartón, umakart, umývateľné nátery a iné, nakoľko majú výbornú kryciu schopnosť. Vinylové tapety šikovne zakryjú aj krivé alebo popraskané steny. Pridaním zložky bio-pruf vznikla ich atraktívna verzia, tak zvané antibakteriálne tapety. Okrem tejto unikátnej antibakteriálnej vlastnosti sú aj odolné voči oderu a tlaku, sú nehorľavé a schopné znášať následnú pravidelnú dezinfekciu. Ďalším druhom tapiet sú priedušné a umývateľné vliesové tapety, ktoré sú vyrobené z buničitých a syntetických látok. Obsahujú približne 70 % viskózy a 30 % celulózy. Sú rovnako vhodné na mnoho typov stien. Špeciálnym druhom tapiet sú tak zvané sklotextilné tapety, ktoré sa využívajú najmä za účelom spevnenia povrchov. Základné delenie elegantných textilných tapiet je na druhy z tkaného alebo netkaného materiálu. Bežne sú vyrábané z ľanu, hodvábu, taftu, zamatu, sisalu, bambusu a iných. Textilné tapety sa vo všeobecnosti vyznačujú výbornými akustickými vlastnosťami a preferujú sa do priestorov náročných na interiérový dizajn.
FOTO: DESIGN HOUSE