Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Ruky ako v bavlnke obrázok 1
Ruky ako v bavlnke

Základom starostlivosti o nechty je pravidelné používanie krémov a olejov, ktoré im dodávajú proteíny a vitamíny - výživu, elasticitu a pevnosť. Veľký význam má nielen ošetrovanie rúk a nechtov, ale aj správne stravovanie.

Nechty na rukách denne dorastajú približne o 0,1 mm, od mesiačika až po voľný okraj narastú za päť až šesť mesiacov. Nechtová platnička obsahuje asi osemnásť percent vody a neobsahuje takmer žiadny tuk a zložky, ktoré viažu vlhkosť, preto ju vysušuje vplyv prostredia, mydlá, agresívne čistiace prostriedky a mnoho iných. Mať dlhé či krátke nechty?
Túto dilemu rieši nielen vkus, ale aj dispozície. Najmä dlhé nechty si vyžadujú dôkladnú starostlivosť a nie každý má rovnaké možnosti. Príčinou mnohých problémov sú rôzne abnormality a nedokonalosť nechtov. Na nechtoch sa môžu vyskytnúť biele škvrny, pozdĺžne alebo priečne brázdenie, zažltnutie, zhnednutie a ďalšie prejavy, ktorým treba venovať náležitú pozornosť - vyhľadať odbornú lekársku starostlivosť, pretože problematické nechty môžu súvisieť aj s iným vnútorným ochorením. Štiepenie nechtov je obyčajne znakom ich nedostatočnej hydratácie. Vtedy je dobré prijímať viac tekutín a nechtovú platničku natierať špeciálnym olejom alebo krémom. Zraniteľnosť lámavých nechtov znížite nanesením jednej až dvoch vrstiev špeciálneho laku na lámavé nechty, ktorý vylepší aj ich vzhľad.

Ruky ako v bavlnke obrázok 2

Starostlivosť
Koža okolo nechta chráni rastové centrum pred baktériami, infekciami a pred poranením. Ak je prerastená, kazí estetický vzhľad nechtov a spôsobuje vznik záderov. Príčinou prerastania je nedostatočná hydratácia a nesprávne odstraňovanie prebytočného mŕtveho tkaniva okolo nechta. Vhodné je preto kožu spolu s nechtami natierať a masírovať olejom, gélom, mliekom alebo krémom. K manikúre patrí každodenné čistenie nechtov, pri ktorom sa súčasne pilníkom zarovná tvar nechtov. Okrem každodennej  starostlivosti o vzhľad a čistotu nechtov je potrebné raz týždenne absolvovať kompletnú manikúru – od strihania a pilníkovania, cez zábaly, až po masírovanie. Ak si nechty lakujete, pred nanesením laku nechty dobre opláchnite a usušte, pretože pôsobením zvyškov mydla, oleja alebo krému by sa lak mohol zle rozotierať. Ak máte nechty mandľového tvaru, nalakujte ich celé. Široké, tzv. lopatkovité nechty štvorhranného alebo okrúhleho tvaru lakujte tak, že vynecháte úzky prúžok na oboch stranách nechta, čo nechty opticky predĺži a skrášli. Umelé modelované nechty majú takú trvácnosť, ako šetrne sa k nim správate. Pred samotnou modeláciou sa prírodný necht na povrchu musí jemne zmatnieť, aby sa pripravil na priľnutie materiálu. Zmatnením sa prírodný necht zbavuje tukovej vrstvy, ale nedochádza k jeho stenčeniu. Prírodný necht sa poškodzuje iba vtedy, ak sa modelované nechty strhávajú neodborne. Akrilový systém predlžovania nechtov je pevnejší, ale aj krehkejší a môže skôr prasknúť, pretože nie je taký flexibilný ako gélový.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk