Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Rodinná idylka obrázok 1
Rodinná idylka

Rodinné bazény umožňujú relax i efektívne využívanie voľného času v domácom prostredí. Ak je exteriérový bazén správne situovaný, vybudovaný a udržiavaný, spolu s vhodnou výsadbou zelene v jeho okolí významne prispieva nielen k príjemným zážitkom v záhrade, ale najmä k aktívnemu oddychu celej rodiny.  

Exteriérový bazén dispozične orientujte na slnečnom mieste tak, aby architektonicky ladil s domom a celou záhradou. Z estetického hľadiska lepšie vynikne na rozsiahlejšej a trávnatej ploche. Z praktických dôvodov je vhodné, ak bazén budete situovať v blízkosti múra alebo živého plota, čím zabezpečíte i čiastočnú ochranu svojho súkromia.

Základné údaje
Záhradné bazény na kúpanie sa obvykle budujú do hĺbky 90 cm, na plávanie od 100 do 120 cm. Odporúčané minimálne rozmery exteriérových bazénov sú 3 x 6 m. Pri výstavbe je potrebná projektová dokumentácia, pri samotnej realizácii je nutné dbať na akosť materiálov a správny technologický postup. Dôležitá je penetrácia a izolácia bazénovej vane. Pri pokladaní keramického obkladu je zas podstatné vytvorenie dilatačných škár. Na škárovanie sa odporúča najmä epoxidová hmota, ktorá je chemicky odolná proti dezinfekčným látkam, ktoré sa bežne pri prevádzke bazéna používajú. Po vytvrdnutí poslednej vrstvy hydroizolácie sa obklad lepí flexibilným lepidlom. Medzi prvú a druhú vrstvu hydroizolačnej stierky sa vkladá do rohov a kútov izolačná páska. Najpoužívanejšie konštrukcie zapustených bazénov sú montované bazény so stenami z kovových alebo plastových panelov a betónovým dnom, monolitické bazény z plastu alebo laminátu, ďalej bazény s betónovou alebo železobetónovou vaňou a antikorové zvárané bazény. Do bezprostrednej blízkosti rodinnej lagúny sa neodporúča výsadba trávnika, nakoľko sa na chodidlách prenáša zemina a tráva, čím sa zbytočne znečisťuje voda. Obvod záhradného bazéna by mal byť z estetických, praktických a najmä z bezpečnostných dôvodov spevnený. Napríklad olemovaním bazénovej vane drevom alebo protišmykovou dlažbou.

Rodinná idylka obrázok 2

Voda v bazéne
Základná zásada znie - bazén napúšťajte pitnou vodou, ktorá je číra a priezračná. K potrebnej ochrane zdravi dopomôžu aj kvalitné dezinfekčné prostriedky, prípravky proti tvorbe rias a filtrácia vody. Filtrácia je mechanický čistiaci proces, ktorý zabezpečuje prečistenie vody čerpadlom, ako aj potrebnú cirkuláciu vody. Dôležité je i dodržiavanie odporúčanej hodnoty pH bazénovej vody, ktoré je od 7,2 do 7,6. Nižšia hodnota spôsobuje koróziu kovových častí bazéna a vyššia je už agresívna pre ľudský organizmus. Hodnotu pH sa odporúča testovať jedenkrát týždenne, a to pomocou testovacích pásikov. Buď namočením do vody v bazéne, alebo do vzorky s pridaním chemikálie, ktorá zmení jej farbu. Výsledok porovnáte s farebnou stupnicou, ktorá je súčasťou testovacej súpravy. Vysokú hodnotu pH môžete spozorovať aj voľným okom v prípade, ak je voda zakalená alebo zapácha. Základná pravidelná údržba vody spočíva aj v priebežnom odstraňovaní hrubých nečistôt a v očisťovaní stien a dna bazéna. Poľahky ju zabezpečíte jednoduchou sieťkou, kefou a vysávačom. Odporúčaná teplota vody na kúpanie a plávanie je od 25 do 28 °C. Dosiahnete ju tepelnou úpravou, viacerými spôsobmi - výmenníkmi tepla, plynovým alebo elektrickým ohrievačom, elektrickým ohrevom stien alebo solárnym ohrievaním.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk