Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Rafinovaná zmyselnosť obrázok 1
Rafinovaná zmyselnosť

Diamant je kráľ drahokamov - má očarujúci lesk a rafinovanú zmyselnosť. Ukrýva v sebe tajomno a mystiku. Darovať niekomu skvost z diamantu znamená darovať mu kúsok srdca.

Názov drahokamu  je odvodený od starogréckeho slova adamantis - nepremožiteľný.
Jedinečnosť diamantov objavili už v starovekom Egypte, odkiaľ pochádza aj tradícia nosenia šperkov s drahými kameňmi . V starom Grécku považovali diamanty za slzy bohov, padajúce z neba na zem, preto im pripisovali liečivé, magické a mystické účinky. Postupne sa diamanty stávali symbolom lásky, sily a ochrany pred zlom.

Exkluzívny tovar
Diamanty sa vo väčšej miere začali ťažiť v Indii, odkiaľ boli transportované po Hodvábnej ceste, spájajúcej východné krajiny s Rímskym impériom. Keď sa otvorili aj morské cesty, diamanty sa postupne dostávali aj do severnej Európy a Európanov nadchli svojou výnimočnosťou. Kúpiť tento vysoko exkluzívny tovar si však mohli dovoliť len králi a predstavitelia šľachty - diamanty boli znakom bohatstva a moci. Následne sa v šestnástom storočí stali aj viaceré európske mestá - Benátky, Amsterdam, Antverpy a iné, centrami spracovania a predaja diamantov.

Mimoriadna kvalita
Diamant je vo svojej podstate čistý uhlík s mimoriadne hustou kryštalickou mriežkou. Vzniká hlboko  pod zemským povrchom pôsobením obrovského tlaku a teploty – vek diamantov sa odhaduje na viac než tri miliardy rokov. Ich tvrdosť je tisíc krát vyššia ako tvrdosť kremeňa a stoštyridsať krát vyššia ako tvrdosť korundu. Diamant je neprekonateľný aj svojím leskom, vďaka vysokému indexu lomu a širokej disperzii dokáže rozkladať biele svetlo na jeho farebné zložky. Diamanty sa dobývajú zo dna oceánov, z útrob skál, z hlbín zeme a z vyprahnutých púští. Surové diamanty sa triedia podľa kvality a veľkosti, následne sa brúsia. Vybrúsiť diamant do správneho tvaru znamená, že jeho päťdesiatosem plôch musí byť úplne rovnakých, aby sa zabezpečil čo najlepší odraz svetla. Hodnotu diamantov určujú tzv. štyri C: carat - hmotnosť, color - farba, clarity - čistota a cut - výbrus.

Rafinovaná zmyselnosť obrázok 2

Diamantové legendy
Tradícia dedenia diamantov z generácie na generáciu nie je ojedinelosťou. Diamanty sa dedia celé stáročia a osud tých najznámejších je opradený mnohými legendami. KOH – I – NOOR - svetelná hora je diamant vážiaci viac ako 105 karátov. Podľa legendy je najstarším diamantom, ktorý bol kedy vyťažený pred vyše päť tisíc rokmi. BLUE HOPE - modrá nádej je diamant sfarbený do tmavo modra, váži vyše 42 karátov. ORLOVOV DIAMANT, ktorý surový vážil 300 karátov, bol vraj ukradnutý z posvätnej sochy v jednom chráme. CULLINANOV DIAMANT vyťažili v roku 1905 v Južnej Afrike - vážil neuveriteľných 3106 karátov. Vybrúsilo sa z neho deväť väčších a deväťdesiat menších diamantov. Dva najväčšie z nich sú známe ako Great Star of Africa - veľká africká hviezda, vážiaca 530 karátov, ktorá zdobí korunu anglickej kráľovnej a Lesser Star of Africa - menšia africká hviezda, vážiaca vyše 317 karátov, predstavuje súčasť britských korunovačných klenotov.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk