Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Prvé dni života obrázok 1
Prvé dni života

Najbúrlivejší vývoj dieťaťa je zaznamenaný v prvom roku jeho vývoja, kedy je najviac závislé na pomoci rodičov. Správny prístup k životu a k základom zdravého životného štýlu sa začína u ľudského jedinca tvoriť hneď po pôrode.
 
Dieťa pred narodením je v teplom a mäkkom vodnom prostredí, stočené do klbka. Maternica mu zaisťuje ochranu a istotu, ktorá mu po pôrode chýba.  Aj preto by mala prvotná popôrodná starostlivosť o bábätko vychádzať z týchto špecifík. Na nás dospelých je, aby sme pre novorodenca pripravili podmienky, v ktorých by sa mohlo ľahšie adaptovať.

Príchod na svet
Počas celej doby tehotenstva sa maternica ženy rozťahuje podľa potrieb dieťaťa. Dieťa v nej môže natiahnuť ruku, nohu, zmeniť polohu, kopať a pritom mu nič nehrozí – nešmykne sa, nespadne. Vždy narazí len na príjemne teplé a mäkké steny svojho pohodlného „obydlia“. O všetko potrebné pre vyvíjajúce sa dieťa je v maternici matky postarané - dokonca aj o kolísanie, pretože mu ho spôsobuje chôdza matky. Do jeho kráľovstva neprenikajú žiadne ostré zvuky ani svetlo. Dieťa počúva len tlmený šum prúdiacej krvi, zvuky čriev, matkin hlas alebo tlkot jej srdca. To všetko tvorí základ jeho pamäti. Príroda sa o neho postarala tak, že v tomto období nemusí prijímať potravu, tráviť ani vylučovať. A zrazu je tento stav harmónie narušený príchodom na svet.

Prvé dni života obrázok 2

Prvý nádych
Počiatočné maternicové sťahy prinášajú neodbytné odkazy, že sa niečo bude diať, že nastáva zmena. Dieťa sa pred samotným pôrodom znepokojí. Prichádzajú zvýšené frekvencie srdečného pulzu a reakcie, ktoré sú totožné s pocitmi bolesti. V takomto rozpoložení prechádza dieťatko úzkymi pôrodnými cestami, aby sa po namáhavom procese prispôsobilo novému prostrediu. Zvládnuť prvý nádych, fyziologické zmeny, zvýšenú gravitáciu, chladnejšie prostredie, ostré svetlo, hlasné zvuky... To všetko je pre dieťa neľahké. Plač, ktorý považujeme za niečo, ako prvé prihlásenie, je v skutočnosti prejavom strachu. Zložitosť popôrodnej adaptácie je potvrdená aj úbytkom na váhe novorodenca, ktorý by však nemal prekročiť 10 % pôrodnej váhy.

Adaptácia
Z uvedeného vyplýva, že prvotná starostlivosť o novorodenca by mu mala zaistiť čo najmenej stresujúci prechod do nového prostredia. Musí sa naučiť samo prijímať potravu, tráviť a absolvovať ešte veľa vecí, ktoré sú pre neho nové. Dieťa sa po pôrode cíti ťažšie, musí čeliť chladnejšiemu prostrediu, ostrému svetlu, hlasným zvukom. To nie je jednoduché, preto mu môžeme adaptáciu uľahčiť. Aby dieťa neplakalo a cítilo sa pokojne, zozačiatku sa odporúča pozorovať tri základné faktory – teplotu, svetelnosť a hlasitosť okolitých zvukov v miestnosti. Vzhľadom k tomu, že novorodenec sa učí prijímať toľko nových vecí, je dobré zaistiť prebaľovanie i kúpanie v aspoň približne rovnakom prostredí, aké nedávno opustilo. Teplotu je možné každý deň postupne znižovať. Svetelná a zvuková adaptácia prebieha obdobne. Oba zdroje, ktoré k dieťatku prichádzajú, by mali byť tlmené. V opačnom prípade znervóznie a začne sa správať podráždene. Všetko rušivé mu pri adaptácii prekáža. Napokon, aj dospelý jedinec, ak si chce odpočinúť, uloží sa do tichej miestnosti a vopred vylúči všetko, čo ho rozptyľuje.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk