Súčasný dizajn sa prispôsobuje potrebám užívateľov - do domácností vnáša v hojnej miere prírodné materiály. Drevo v interiéri dopraje svojim užívateľom autentické dotyky s prírodou.
Drevo je najvýznamnejším prírodným materiálom, z ktorého nábytok a bytové doplnky pôsobia nielen prirodzene, ale aj esteticky. Solitéry módnych tvarov, vyrobené na báze prírodných materiálov, vytvárajú útulné prostredie. Drevený nábytok v domácnosti je v zariaďovaní nadčasovým riešením. V súčasnej ponuke nábytkových zostáv, popri módnych materiáloch akými sú plast a kov, nechýba ani drevo. Drevo má v mnohých domácnostiach svoje stále miesto - je dominantnou surovinou pri výrobe nábytku, aj keď v novej a inej podobe. Ak túžite do svojho domova vniesť prírodné prvky, upriamte svoju pozornosť na bytové zariadenie z dreva, ktoré je atraktívne pre svoju farebnosť a pôsobivú textúru. Krásu dreva je možné vnímať nielen očami - drevo je aj cítiť, pretože vonia. Prírodné materiály sú pre človeka najprirodzenejším a najvhodnejším životným prostredím.
Kvalitné prevedenie
Masív sa v nábytkárstve využíva zriedkavejšie, drevo sa presadzuje skôr v podobe ľahkých materiálov. Zlepením niekoľkých dýh vzniká preglejka, ktorá znáša dobre vlhkostné zmeny. Hrana preglejky je okrem toho výtvarne zaujímavá a pôsobí dekoratívne. Vo svojej priznanej podobe dodáva solitérom charakteristický ráz. Preglejku možno zaujímavo priestorovo tvarovať, čo sa využíva predovšetkým pri výrobe ohýbaného sedacieho nábytku. Lamely sa podobne ako preglejky vyrábajú z vrstveného dreva. Ich dyhy - smer vláken sú orientované rovnakým smerom. Nakoľko sú pružné, často sú využívané nielen na výrobu sedacieho nábytku, ale aj roštov do postelí a iných bytových doplnkov. S masívnym drevom pracujú dizajnéri a výrobcovia hlavne pre zvýraznenie určitých detailov - nosné rámy, nohy, stĺpiky. Ideálnou náhradou za masívne drevo sú aglomerované materiály. Najčastejšie drevotriesky s dyhovanou povrchovou úpravou pri ktorých dizajnéri volia často dyhy z exotických drevín.
V znamení exotiky
Špecifické klimatické podmienky, v ktorých exotické dreviny vyrastajú sa vyznačujú výdatnými zrážkami, vysokou vlhkosťou vzduchu a vyššími teplotami počas celého roka. Drevo tým získava odlišné vlastnosti ako európske dreviny. Je tvrdé, má dlhú životnosť, hustejšiu štruktúru a minimálnu nasiakavosť. Je mastnejšie a dobre sa prispôsobuje rôznym poveternostným podmienkam. Pre svoju odolnosť väčšinou nevyžaduje mimoriadnu údržbu. Európanov priťahuje predovšetkým svojou neopakovateľnou, dekoratívnou kresbou. Každá drevina má svoj charakteristický výzor a osobitý farebný tón. Čisté línie súčasného nábytku dávajú vyniknúť práve farbám a prirodzená štruktúra drevín je využívaná ako výtvarný prvok. Často je farba zvýrazňovaná ďalšou povrchovou úpravou a kombináciou s inými materiálmi alebo kontrastnými farbami.
FOTO: DESIGN HOUSE