Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Prírodné osvieženie obrázok 1
Prírodné osvieženie

Čaj patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete. Niekoľko šálok čaju denne môže organizmu dodať viacero živín - vápnik, zinok, magnézium, kyselinu listovú, vitamín B1, B2 a B6, ako aj draslík, ktorý napomáha udržiavať v tele rovnováhu tekutín.

Podľa ľudovej čínskej báje čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred päť tisíc rokmi. Cisár, ktorý bol podľa príbehu zároveň aj zakladateľom čínskej medicíny a poľnohospodárstva. Na jednej z ciest mu vraj pri varení vody padli do kotlíka listy čajovníka. Iná báj hovorí, že lekárske účinky čajovníka skúšal zámerne. V Číne sa čaj teší vysokej obľube po storočia a tisícročia. V ôsmom storočí tu bol čaj tak populárny, že skupina obchodníkov požiadala spisovateľa Lu Ju, aby napísal vôbec prvú známu knihu o čaji – Klasické pojednanie o čaji.

Blahodarné účinky
Zelený čaj má vďaka značnému obsahu trieslovín a aromatických látok silnejšie účinky ako čaj čierny. Od čierneho čaju sa okrem zmyslových vlastností - vzhľad a akosť nápoja, odlišuje aj výrobným postupom. Biely čaj sa vyrába z pupeňov a horných lístkov, ktoré neprechádzajú mechanickým spracovaním, ani oxidáciou. Tento lahodný mok je takmer bezfarebný a pokladá sa za nápoj gurmánov. Spracovanie čaju trvá približne týždeň. Výrazný rozdiel v jeho kvalite je medzi ručným spracovaním a plne mechanizovanou výrobnou metódou, ktorou vzniká drvený substrát vhodný do čajových vrecúšok. Čaj sa vyrába z čajových listov, ktoré v priebehu spracovania neprešli procesom vädnutia a fermentáciou. Väčšina kvalitných nápojov z čaju má významne osviežujúce účinky. Mnohé čaje pôsobia priaznivo na organizmus aj v prípade, ak je človek vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži.

Prírodné osvieženie obrázok 2

Príprava
Zelený čaj je charakteristický svojou ľahkou a sviežou chuťou. Zalievajte ho chladnejšou vodou s teplotou do 80 °C, nálev lúhujte približne dve minúty. Biely čaj sa vyznačuje jemnejšou a sladšou chuťou - zalievajte ho vodou s teplotou cca 85 °C. Odporúčaná doba lúhovania je dve až tri minúty. Olong je svojim stupňom oxidácie prechodom medzi zeleným a čiernym čajom, má sa zalievať vodou s teplotou okolo 90 °C. Prvý nálev lúhujte veľmi krátko, okolo jednej minúty. Čierny čaj má plnšiu chuť, silnejšiu vôňu a obsahuje viac kofeínu ako ostatné menej oxidované čaje. Čierny čaj je vhodné zalievať vodou s teplotou cca 100 °C a lúhovať ho tri až päť minút. Bylinné a ovocné čaje sa obvykle zalievajú vodou teplou okolo 90 °C a odporúčaná doba lúhovania je približne do desať minút.

 

 

 

 

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk