Mnoho trvácich rastlín má liečivé nielen plody a listy, ale aj korene. Napríklad baza chabzdová, z ktorej kvetu sa pripravuje chutný čaj má rovnaké, ak nie mnohostrannejšie účinky aj v koreni. Rovnako kostihoj lekársky a chren dedinský.
Koreň bazy v liehovom výluhu sa používa zvonku pri bolestiach nôh, kolien a iných pohybových ústrojov a tiež na podporu rastu vlasov. V prírode nájdete aj koreň kostihoja lekárskeho. Látky, ktoré obsahuje, podporujú hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív v tele. Tinktúra koreňa sa používa aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, pri chorobe žalúdka a dvanástnika. Náplasť zmierňuje bolesti kĺbov, šliach a svalov, účinne pomáha hojiť zlomeniny a pomliaždeniny.
Fytoterapia
Chren dedinský bol ako liečivo známy už v stredoveku. V tom čase sa používal na rany, ktoré sa zle hojili a používal sa tiež pri zápaloch močového mechúra a ľadvín. Na začiatku dvadsiateho storočia sa z čerstvých koreňov lisovala šťava alebo sa pripravoval liehový macerát - ako liek proti žalúdočným kŕčom. Obľúbené boli aj chrenové placky proti reume. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sa používal aj proti skorbutu. Vo fytoterapii sa používa koreň z dvojročných rastlín. Horčičné silice dodávajú chrenu typickú vôňu a chuť. Aby sa zabránilo úniku účinných látok, droga sa zbiera celá. Chren obsahuje nielen spomínaný vitamín C, ale aj cukry, enzýmy, minerálne látky a flavonoidy. Povzbudzuje činnosť žalúdka a čriev. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a pomáha tráviť ťažké mäsité jedlá. Normalizuje zloženie črevnej mikroflóry. Pri inhalácii zlepšuje odkašliavanie a pomáha pri odhlieňovaní priedušiek. Zlepšuje celkovú látkovú premenu, preto je vhodný pri rekonvalescencii. Vďaka antiseptickému účinku a obsahu vitamínu C zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám horných dýchacích ciest.
Tinktúra a náplasť
Preventívne sa chren používa proti nákazlivým chorobám, pretože sa radí medzi účinné antiseptiká. V tinktúre s kvalitným červeným vínom v miernych dávkach, štyri až päť lyžíc denne, uľahčuje odkašliavaniu a pomáha pri zachrípnutí. Ako urobiť tinktúru? Do pollitrovej alebo litrovej fľaše dáte do jednej tretiny alebo štvrtiny nadrobno nasekaný chren, zalejete ho červeným vínom, uzavriete korkovým štupľom a necháte osem až desať dní vylúhovať pri izbovej teplote. Chren má vynikajúce upotrebenie aj ako náplasť, nakoľko vyvoláva mierne prekrvenie hlbšie položených tkanív, čím osoží pri chorobách pohybových ústrojov a pri reume.