Psoriatici žijú v koži, ktorá nielen bolí a svrbí, ale odpudzuje aj okolie. Na psoriázu sa nezomiera, ale život s touto kožnou chorobou nie je ľahký.
Ľudia trpiaci psoriázou sa musia natierať páchnucimi masťami, brať lieky s vedľajšími účinkami, obávať sa odmietnutia zo strany partnerov, či priateľov. Na verejných kúpaliskách riskujú, že ich vykážu z bazéna, lebo fľaky na tele vzbudzujú odpor a pohoršenie. Podľa prieskumov vplýva psoriáza na psychiku človeka horšie, než kardiologické a onkologické ochorenia, či cukrovka. To, že psoriáza nie je infekčná, je najdôležitejšia informácia pre ľudí, ktorí psoriatikov zďaleka obchádzajú. Pravdivé nie je ani tvrdenie, že psoriáza vzniká z nedostatočnej hygieny. Psoriázou trpí podľa rôznych údajov približne jedno až päť percent obyvateľstva na svete, čo znamená, že každý päťdesiaty človek na zemi má nejakú formu psoriázy. Je teda približne taká častá ako cukrovka. Celosvetovo postihuje až sto dvadsať päť miliónov ľudí, na Slovensku je to asi dvesto tisíc. Psoriáza postihuje všetky vekové kategórie, no najčastejšie sa u mužov i žien objavuje prvýkrát v druhej dekáde života, a potom v päťdesiatych rokoch veku. Aj keď dnešná medicína nevie psoriázu vyliečiť, existujú účinné spôsoby, ako priebeh ochorenia zmierniť a zvýšiť kvalitu života človeka do tej miery, aby mal ochorenie pod kontrolou.
Čo je psoriáza
Psoriatici majú fyzické, ako aj psychické problémy a ťažkosti. Po fyzickej stránke ich sužuje popraskaná bolestivá koža. Pri psoriatickej artritíde zasahuje choroba aj kĺby a táto diagnóza môže znamenať aj invaliditu. Okrem bolesti sa zhoršuje aj chôdza a schopnosť manuálne pracovať. U časti pacientov má ochorenie vplyv aj na sexuálnu aktivitu. Psoriatici však trpia hlavne psychicky. Aj keď ich ochorenie nie je infekčné, ľudia sa ich stránia. Môžu za to červené fľaky so šupinami na koži, ktoré u okolia vyvolávajú negatívne reakcie až odpor. Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré postihuje okrem kože aj kĺby - psoriatická artritída. Prejavuje sa zápalovými ložiskami, najmä na rukách, ramenách, lakťoch, kolenách a hlave. Tieto miesta nadmerne červenajú a koža šupinatie. Obdobia bez príznakov sa striedajú s obdobiami opätovných vzplanutí. Psoriáza nebýva smrteľná, no ak sa zápal rozšíri po celom povrchu tela, koža stráca množstvo bielkovín, tekutín a je narušená aj regulácia tepla. Porušený kožný kryt môže byť vystavený mnohým infekciám. Presné príčiny ochorenia nie sú známe. Podľa odborníkov sa na vzniku psoriázy podieľajú genetické pred dispozície, civilizačné faktory, stres, fajčenie, časté užívanie liekov alebo prejedanie sa ťažkými jedlami.