Čistý zub nemôže ochorieť - tvrdia stomatológovia. S umením starať sa o zuby sa nikto nenarodí, ale môže sa mu priučiť.
Väčšina ľudí si zuby čistí tak, že si dá na zubnú kefku kúsok pasty, chvíľu s ňou „pobehá“ po zuboch a vypláchne ústa vodou. A za dvadsať sekúnd už ani nevie, že si zuby čistili. Výsledkom nezáujmu o zuby je, že zubári majú prácu - vŕtajú a trhajú. Zubné protézy a implantáty sú považované za prirodzené, no nemusí to byť pravidlom.
Zdravý chrup
Správne čistenie zubov si nepredstavujte ako pár horizontálnych pohybov kefkou sem a tam. Horizontálnym ťahom kefky sa poškodzujú ďasná, rovnako ako pri čistení veľkými krúživými pohybmi, ktorých výsledkom bývajú obnažené zubné krčky. Povlak na zuboch správne odstránite pomocou drobných krúžkov a vertikálnych ťahov kefky po zuboch. Zub je potrebné vyčistiť zo všetkých strán. Odporúča sa vyčistenie každého zuba zvlášť, pomocou mäkkej kefky, ktorú tvorí jeden zväzok vláken. Dôležité je čistiť si zuby jeden po druhom a nie niekoľko naraz. Iba vtedy odstránite povlak aj z medzizubných priestorov. Tam, kde nepreniknete zubnou kefkou, treba si pomôcť zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Bežná kefka tieto nástroje nie je schopná nahradiť. Aj špáradlo vyčistí len najväčšie nečistoty - dokáže odstrániť zvyšky jedla, ale nie povlak na zuboch. Pre čistenie zubov existujú aj ďalšie technické pomôcky – rôzne elektrické kefky a zubné sprchy, ktoré aj premasírujú ďasná.
Najúčinnejšia je prevencia
Prevencia je pre zdravý chrup najmodernejším postupom aj v dobe laserových vŕtačiek a kompozitných výplní. Najmenej bolí a nezaberie veľa času. Ideálna frekvencia absolvovania preventívnych zubných prehliadok je dvakrát ročne.
Podľa prieskumov vyše deväťdesiat percent ľudí na svete trpí zápalom ďasien a následnou paradontitídou - zápalom závesného aparátu zubu, alebo má vysokú kazovosť zubov. Najčastejšie sa jedná o oba problémy súčasne. Viac ako dve tretiny zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch, pretože tie si veľká časť populácie nečistí vôbec. Správnemu čisteniu zubov je potrebné sa učiť odmalička. V niektorých štátoch sa deti učia správnemu čisteniu zubov v prostredí, v ktorom sú zvyknuté - v škole. Napríklad vo Švajčiarsku a vo Veľkej Británii je o realizácii výučby o správnej zubnej hygiene na školách prijatý zákon. Navyše, vo vyspelých štátoch sveta sú bežné aj návštevy špeciálnych dentálnych hygienikov, ktorí okrem iného propagujú dôležité zásady ako sa správne starať o chrup a ústnu dutinu. Hlavnými bodmi týchto zásad sú: dbajte na správnu výživu a zuby si čistite systematicky, ideálne viackrát denne. Zubná kefka by nemala byť príliš tvrdá, skôr mäkká, a dĺžka jej hlavice by mala mať minimálne štyridsať milimetrov. Kefka má byť klasicky rovná, so správne zaoblenými vláknami. Používajte pastu s fluórom a fluoridom, na dočistenie chrupu používajte medzizubnú kefku, dentálnu niť a počas dňa aj ústnu vodu. Antiseptické ústne vody udržujú zuby nielen belšie, ale znižujú aj tvorbu zubného kameňa. Špeciálne zubné gély, napríklad s aminfluoridmi, remineralizujú a spevňujú zubnú sklovinu. Ich používanie je vhodnou prevenciou pred tvorbou zubného kazu a liečbou citlivých zubných krčkov. A popri kvalitnej dennej starostlivosti o chrup sa nezabudnite pravidelne objednávať na preventívne prehliadky u stomatológa.