Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Pôsobivá krása obrázok 1
Pôsobivá krása

Nielen náušnice, prstene a hodinky, ale aj výrazné náhrdelníky sú jedným z top doplnkov aktuálnej módy, ktoré vyniknú najmä vo väčších výstrihoch a pri jednoduchých siluetách šiat - bez zbytočných nánosov ozdôb a volánov.  

Šperky a šaty by nemali spolu bojovať. Čím je šperk zaujímavejší, tým viac vynikne na jednoduchom podklade. Pri extravagantných doplnkoch voľte neutrálne odtiene oblečenia alebo v prípade výraznejších farieb vyberajte také, ktoré spolu ladia. Aj tu platí staré známe – menej je niekedy viac.

V znamení trendov
V oblasti drahých kovov je momentálne in kombinácia klasického žltého a bieleho zlata. Zlato sa však čoraz častejšie vyskytuje aj v kombinácii s kožou. Výhodou zlatých šperkov je, že sa hodia ku každému outfitu, ktorý chce zvýrazniť krásu elegancie. Zlato je žltý, vysoko lesklý, mäkký, na vzduchu stály kov. Je zo všetkých kovov najkujnejší a má najväčšiu ťažnosť. Z jedného kilogramu je možné vytiahnuť drôtik dlhý tri kilometre. Odhaduje sa, že v zemskej kôre je 0,005 gramov zlata na tonu horniny. Najčastejšie sa vyskytuje v rýdzej podobe plieškov, vláskov alebo zrniek. Najväčšie, stodvanásť kilogramov ťažké balvany zlata, vydali povestné náleziská v Klondiku. Obsah zlata sa udáva v ‰, alebo v karátoch. Karátové označenie znamená, že v dvadsiatich štyroch dieloch zliatiny je štrnásť dielov zlata a desať dielov iného kovu. Základné zloženie zlatej zliatiny tvorí zlato so striebrom a meďou. Zloženie ovplyvňuje nielen pevnosť šperku, ale aj jeho tvrdosť a farbu. Pri výrobe zliatin sa zafarbenie kovu mení. Odtiene šperkov zo zliatin zlata môžu byť sfarbené do žlta, zelena, ružova alebo červena. Biela zliatina obvykle obsahuje aj paládium, mangán, železo a obmedzené množstvo niklu. 

Pôsobivá krása obrázok 2

Unikátna kombinácia
Diamanty na výrobu šperkov sa zásadne zasadzujú do najušľachtilejších kovov -do zlata alebo platiny. Farba diamantov sa hodnotí porovnávaním so vzorovými kameňmi, pod štandardizovaným umelým svetlom, ktoré je totožné s denným svetlom na severnej pologuli. Vzácne sú tak bezfarebné a číre diamanty, ako aj oranžové, žlté, hnedé, ružové, červené, modré, zelené a čierne. Sýto sfarbené diamanty sú spravidla aj vysoko cenené. Pri výbruse je hodnotená presnosť. Vybrusovanie diamantov však neznamená zmenu ich podoby. Každý diamant má vlastnú identitu - vlastnú vnútornú a neopakovateľnú podobu, ktorá sa výbrusom nemení. Fakt, že diamant je najtvrdšou látkou na zemi, si vyžaduje aj špecifický spôsob opracovávania. Opracovanie diamantov sa podstatne líšiaci od opracovania ostatných drahých kameňov. Diamanty sa často brúsia aj do briliantového výbrusu, zloženého z malých vybrúsených plôšok, odrážajúcich až 99 % svetla. V súčasnosti sa najznámejšie brusiarne diamantov nachádzajú v Amsterdame, Antverpách, Londýne, Kimberley, Paríži, Smolensku, Tel Avive a v New Yorku.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk