V každom človeku je prirodzene zakódovaný celý rad biorytmov - presne ako v prírode. Naše srdce bije v sekundovom ryme, dýchanie sa rytmicky strieda s nádychom a výdychom. Črevná svalovina sa zmršťuje v tridsaťsekundových intervaloch.
Ak chce človek efektívne fungovať, je potrebné, aby sa pokiaľ možno, prispôsobil časovému harmonogramu svojho biorytmu, aby zbytočne neplytval silami a energiou. Špeciálne v dennom rytme má svoje miesto čas pre telesnú a duševnú prácu, čas určený k odpočinku, k prijímaniu potravy, k tráveniu a ostatným činnostiam. Pokiaľ biorytmus trvale porušujeme a staviame sa proti prirodzeným dispozíciám organizmu, skôr či neskôr môže prísť k jeho telesným alebo nervovým poruchám. Dôležité je vedieť, ako v pravý čas robiť správne veci.
Prirodzené inštinkty
Denný, mesačný a ročný rytmus je to, čo nám príroda dáva k dispozícii. To znamená, že máme vrodené akési vnútorné hodiny – deň a noc, mesačné fázy, ročné obdobia. K prirodzenému vnímaniu týchto cyklov nám slúžia signály ako východ a západ Slnka, ostré slnečné žiarenia na jar, alebo prudký pokles svitu na jeseň. Sú to obdobia, ktoré prirodzene vnímajú aj naše inštinkty. Ak ich budeme počúvať, budú nás viesť životom plným zdravia. Vlastné vnútorné hodiny máme v sebe prirodzene zakódované a mali by sme sa im prispôsobovať v priebehu dňa, aj v noci. Najdôležitejším denným rytmom v organizme je produkcia tepla. Je dobré si uvedomiť, že od tretej do pätnástej hodiny telesná teplota človeka stúpa a potom zasa klesá. Podobne, ako je to pri slnku, ktoré sa v skorých ranných hodinách prebúdza a začína sálať, zatiaľ čo popoludní akoby svoju činnosť tlmilo. V tomto časovom limite sa naše telo rovnako nachádza v zahrievacej fáze a od pätnástej do tretej hodiny v noci je zasa vo fáze ochladzovacej.
Stravovanie a relax
V zahrievacej fáze nám najviac energie dodávajú bielkoviny. Počas ich spaľovania sa v bunkách premení tridsať percent ich energie na teplo, ktoré je v tejto fáze žiaduce. Dopoludnia teda konzumujte najmä ryby, mäso, strukoviny a mliečne výrobky, ktorých energiu vďaka zahrievacej fáze dokážete spáliť. V ochladzovacej fáze je to naopak, preto sú večer vhodnejšie potraviny rastlinného pôvodu - chudobné na bielkoviny, teda najmä zelenina a obilniny. Kto má problémy s nadváhou, nemal by v popoludňajších hodinách jesť kalorické jedlá, pretože sa ťažšie spaľujú a ukladajú do telesnej zásobárne. Ak večer jeme viac ako dopoludnia, priberáme a preťažujeme si organizmus. Večerná studená sprcha alebo chladivý zábal podporuje ochladenie, a tým aj lepšie zaspávanie. Duševná činnosť, akou je učenie a iné pracovné aktivity, je výhodnejšie robiť v dopoludňajších hodinách - v dobe zahrievacej fázy. Zatiaľ čo relaxácia je pre organizmus výhodnejšia vo večerných hodinách - v dobe ochladzovania.