Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

originálny pôvab obrázok 1
Originálny pôvab

Koberce prinášajú do interiéru nielen úžitok, ale aj pohodovú atmosféru. V domácnosti plnia funkciu zjednocujúceho prvku - priestor zútulnia, oživia a dodajú mu nádych výnimočnosti.

Dizajn interiéru s kobercami je vyjadrením individuálneho štýlu a imidžu. Z praktického hľadiska je dôležitá orientácia na kvalitné materiály, aby slúžili k dlhodobej spokojnosti. Textilné podlahoviny sú obľúbené najmä z dôvodu príjemného došľapu. Z pohľadu úžitkovosti sú preferované najmä pre nízku odnímateľnosť tepla a zdokonalenie nepriezvučnosti interiéru. Voľba zo širokej škály modelov je osobnou záležitosťou, ktorá podlieha konkrétnym predstavám, kritériám a vkusu každého jednotlivca.

Dlhá cesta
Všetky veci majú svoju históriu - aj koberce. Od svojho vzniku po dnešnú podobu prešli dlhou cestou. Spočiatku boli vešané na steny, ako okrasné dekorácie, kočovníci ich používali ako prikrývky a vytvárali z nich stany. Až o mnoho rokov neskôr sa tento artikel začal používať na pokrývanie podláh. Predpokladá sa, že prvé koberce sa začali tkať v Ázii pred niekoľkými tisícročiami a do Európy prišli v šestnástom storočí. V tomto období boli používané najmä v honosných šľachtických sídlach spolu s ozdobnými vankúšmi a okennými závesmi takmer výlučne na dekoráciu interiérov. Dnes vieme, že koberce izolujú teplo a šetria náklady na vykurovanie. Ich kvalita sa posudzuje podľa odolnosti a životnosti. Koberce sú vyrábané zo živočíšnych, rastlinných a syntetických vlákien. Vlnené vlákna sú elastické a rozťažné. Z rastlinných vlákien sa na výrobu kobercov často používajú vlákna z plodov kokosových paliem, sisalu, juty, ľanu, konope, morskej trávy a mnoho iných. Zo syntetických vlákien je to najmä polyamid, polyakryl, polyester a polypropylén.

originálny pôvab obrázok 2

Dizajn
V modernom  dizajnérstve sa koberce v interiéroch využívajú najmä doplnkovo. Obvykle plnia funkciu originálnych dekoratívnych prvkov. Žiadané sú hlavne kvalitné modely s vysokým vlasom, ktoré sú pre interiér výrazným estetickým prínosom. Módne trendy výrazne ovplyvňujú tvary, veľkosť, farebnosť a vzorkovitosť súčasných kobercov. Kvalita a univerzálnosť prináša do príbytkov nielen úžitok, ale aj krásu. Celoplošné kladenie kobercov je vo všeobecnosti na ústupe. Vyhľadávané sú najmä menšie, dekoratívne modely, ktoré miestnostiam dodajú iskru a šmrnc. Najznámejšie druhy kobercov sú vpichované, velúrované, uzlíkové, vtkávané, všívané a mnohé iné. Najdrahšie modely z prírodných materiálov sú spracovávané ručne. Väčšina moderných textilných podlahovín disponuje antistatickou úpravou. Pri výrobe sú často používané technológie, ktoré bránia nečistotám preniknúť do vnútra materiálu.

FOTO: DESIGN HOUSE

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk