Ak vás kvári nepríjemná bolesť v oblasti mechúra, často pociťujete nutkanie na močenie, ktoré sprevádza pálenie a bolesť, môžete si byť takmer istí, že vaše močové cesty „navštívil“ zápal.
Zápal močových ciest postihuje vo väčšej miere ženy ako mužov. Žiaľ, ani opakovanie tejto choroby nebýva ničím výnimočným a občas sa stáva, že aj pri maximálnej opatrnosti a dodržiavaní všetkých preventívnych opatrení, sa choroba jednoducho objaví. Okrem pálivého močenia a bolestí mechúra ju môže sprevádzať aj krv v moči, bolesti chrbta, zvýšená teplota, či celková nevoľnosť. V čase ochorenia sa do močového mechúra presťahujú baktérie, ktoré sa následne rýchlo množia. Nad slabšími zápalmi sa dá zvíťaziť aj bežne dostupnou liečbou spojenou s dôkladne dodržiavanými opatreniami. Napríklad vyvarovaním sa chladného vlhkého prostredia, prechladnutia, dodržiavaním pravidiel osobnej hygieny a podobne. Dôležité je tiež prijímať dostatočné množstvo tekutín, pretože časté močenie preplachuje mechúr a vyplavuje nežiaduce baktérie. Pomáha aj urologický čaj, teplé kúpele a obklady. Dobrú službu urobí užívanie vitamínu C a výťažok z brusníc.
Brusnica pravá
Pôvodné, prírodne porasty brusnice pravej sa na Slovensku vyskytujú na chudobných, veľmi kyslých piesočnatých a rašelinových pôdach. Kríčky kvitnú od mája do júna. Väčšina odrôd dorastá do výšky 0,30 m. Plody brusnice pravej svojim obsahom vitamínov, minerálnych látok a farbív, majú mimoriadne priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Zvyšujú obranyschopnosť organizmu, používajú sa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky, dny, reumatizmu, žlčníka, zvýšeného cholesterolu, odstraňujú únavu očí a zlepšujú ostrosť zraku. Pôsobia dezinfekčne na tráviacu sústavu, používajú sa pri nachladnutí - znižujú horúčky. Z minerálnych látok je v plodoch najviac zastúpený draslík, menej vápnik, horčík a fosfor. Brusnica pravá pôsobí dezinfekčne pri zápale ľadvín, chorobách močového mechúra a močových ciest, upravuje trávenie a zlepšuje apetít. Plody brusnice sú prírodným antibiotikom. Okrem iného obsahujú cukry, provitamín A, vitamíny C a P, farbivá - flavonoidy, antokyány, triesloviny, pektíny, organické kyseliny a glykozidy - arbutín.