Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Nadčasový evergreen obrázok 1
Nadčasový evergreen

V modernom bytovom dizajnérstve je textil využívaný najmä na dekoratívne účely. V domácnosti plní dôležitú estetickú funkciu. Aj keď podlieha módnym trendom, v správnej forme príbytku dodá nezameniteľný pocit útulnosti.

Obývacie izby našich starých mám prekypovali textilom. Vyšívané dečky, obrusy, záclony, závesy a vankúšiky od pradávna plnili dôležitú dekoratívnu funkciu interiérov. V súčasnosti je textil v domácnosti síce redukovaný, no v správnej miere interiéru dodá šarm a pocit zázemia. V modernom poňatí bytového dizajnu je schopný plniť praktickú aj estetickú úlohu.


Atmosféra
K príjemnej atmosfére - nielen v spoločenskej zóne domácnosti, ale aj v spálni a v detskej izbe, dopomôže správny výber tkanín. Pri výbere textilu je potrebné prihliadať na celkový dizajn priestoru tak, aby splnil nielen funkčný, ale aj dekoračný účel. Z praktického hľadiska je potrebné pri tkaninách posudzovať kvalitu, stálofarebnosť, hmotnosť a jednoduchosť údržby. Z estetického najmä štruktúru, vzor a farebné zladenie látky s okolím. Každá jednotlivá textília má svoje špecifické vlastnosti. Textilné vlákna je možné rozdeliť na prírodné - bavlna, ľan, hodváb, vlna a umelé, napríklad polyester a nylon. Z časového pohľadu sa zvyknú tkaniny deliť na klasické a moderné.

Nadčasový evergreen obrázok 2

Textil v interiéri
Dominantnými textíliami v obývacích izbách sú najmä záclony a závesy. Ich hlavnou úlohou je doplniť, dotvoriť a podčiarknuť celkový vzhľad miestnosti. Ich praktickosť oceníte najmä tam, kde často dopadajú slnečné lúče a kde je potrebné schladiť interiér. Ako ideálnymi v tomto smere sa javia najmä takzvané reflexné materiály – látky, ktorých povrch je potiahnutý strieborným filmom. Ten odráža horúce slnečné lúče a zároveň prepúšťa dostatok svetla do miestnosti. Pri dekorácii okien záclonami a závesmi je dôležité vedieť, že na malom okne veľký vzor nevynikne. Pocit zoštíhlenia dosiahnete záclonami a závesmi, ktoré disponujú vertikálnymi pruhmi. Vodorovné pruhy prispievajú k optickému zníženiu miestnosti. Menej ideálne proporcie okna pomôže vyladiť aj vhodne zvolená šírka a dĺžka závesu, ale aj závesný mechanizmus. Ak je závesný mechanizmus umiestnený vyššie nad okenným rámom, automaticky sa tým vzhľadovo malé okno predĺži. Opticky sa malé okno zväčší aj použitím jednofarebných a ľahkých materiálov, alebo vďaka látkam s drobným vzorom.

FOTO: DEKORIA

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk