Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Krásy života obrázok 1
Krásy života

V južnejšie položených krajinách nie je ničím neobvyklým siať, sadiť a následne zberať úrodu dvakrát ročne. Takáto „druhá úroda“ sa v ostatnom čase udomácňuje aj v našich končinách. Nejde však o poľnohospodárske plodiny, ale o deti.

Model rodiny, ktorý bol donedávna zaužívaný, pomaly prestáva byť aktuálnym. Mladá žena sa zaľúbila, vydala, porodila dve - tri deti a nasledujúcich osemnásť a viac rokov žila medzi zamestnaním, kuchyňou, detskou izbou a manželským lôžkom. Ako zrelá štyridsiatnička bola presvedčená, že obdobie mladosti, partnerskej lásky a romantiky má dávno za sebou, a že ju okrem zamestnania a domácich prác čaká už len varovanie vnúčat.

Repríza materstva
Dnes sa však väčšina štyridsiatničiek cíti dostatočne aktívnymi a atraktívnymi a v hlavách aj v srdciach sa im preháňa množstvo zaujímavých nápadov a lákavých plánov. Odrazu sa cítia voľné a ďalšiu etapu života si chcú užívať podľa svojich predstáv a naplno. Niektoré sa vrhnú na kariéru, iné na vzdelávanie, cestovanie, kultúru, šport alebo iné koníčky.  No čoraz väčšie percento žien sa rozhoduje pre akúsi „reprízu“ toho, čo už raz prežili. Znova sa túžia prechádzať s detskými kočíkmi, motať sa po pieskoviskách a čítať rozprávky. Nie však vnúčatám, ale vlastnému dieťaťu. Oželejú aj roky diét a hodiny vo fitnes centrách, vďaka ktorým sa pýšia super postavou. Skrátka – telom i dušou sú pripravené na „druhú úrodu“.

Krásy života obrázok 2

Bez ilúzií
Materstvo patrí medzi najčarovnejšie slovíčka. Túliť sa s malým nežným stvorením, ktoré vykĺzlo z materinského lona, je krásne a dojímavé. Sledovať potomka ako mocnie, sprevádzať ho pri prvých krokoch, smiať sa spolu s ním a tešiť sa z jeho prvých slov sú neopakovateľnými chvíľami šťastia. Sú to nádherné, nezabudnuteľné zážitky. Preto niet divu, že dievčatá a ženy, ktoré materstvo neprežili, si ho v predstavách spájajú najmä s týmito radostnými situáciami. Ženy, ktoré už dieťa porodili a vychovávali však veľmi dobre vedia, že materstvo nie je len o dňoch plných pohody. Je teda pravdepodobné, že ženy, ktoré už materstvo prežili, sa naň nepozerajú cez ružové okuliare, ale sú si vedomé aj jeho úskalí, no napriek tomu si ho chcú zopakovať. Podľa štatistík dôvodov môže byť niekoľko. Môže sa jednať o strach alebo nechuť zmeniť zaužívaný životný štýl - obdobie, keď deti vyrastú a rodičov už bytostne nepotrebujú, znáša nejedna žena ťažko. Ďalším dôvodom môže byť nový muž – nová láska, ale aj želanie udržať sa v kondícii. Tvrdenie, že materstvo ženu omladí a následná starostlivosť o malé dieťa udrží telo v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii, je všeobecne známe. Ako aj fakt, že človek nestratí kontakt so svetom mladých - je nútený držať krok s novými trendmi, s módou a s názormi mladšej generácie. Materstvo v zrelom veku je pre nejednu ženu motivácia. Motivácia starať sa nielen o dieťa, manžela a celú rodinu, ale aj o seba.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk