Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Harmonická kuchyňa obrázok 1
Harmonická kuchyňa

V súčasnosti si čím ďalej tým viac ľudstvo uvedomuje význam zdravého životného štýlu a jeho vplyv na fyzickú a psychickú kondíciu jedinca. Dobré je, že počet domácností, ktoré sa usilujú zdravo žiť a bývať stále rastie.

Umenie harmonizácie priestoru v zmysle učenia feng šuei nie je žiadna mágia, ani módny výstrelok. Vo svojej praktickej podobe ide o rýdzo racionálny systém zariadenia interiéru na dosiahnutie vyrovnaného prostredia. Prastaré učenie feng šuei sa v bytovej architektúre zaoberá najmä vzťahom človek - príroda. Hovorí o pozitívne situovaných miestach na bývanie, o vhodnom vybavení interiéru, no týka sa aj stravovania, obliekania, myslenia, komunikácie, medziľudských vzťahov a mnohých iných životných oblastí. V zmysle učenia feng šuei môžu správne zvolené farby a materiály v domácnosti navodiť pozitívnu atmosféru, vhodnú k zdravému bývaniu.

Pozitívna energia
Feng šuei je filozofia, ktorá má niekoľko tisícročné skúsenosti s vytváraním harmonického života a bývania. Feng šuei v preklade znamená vietor a voda. V čínskej kultúre sú jemný vietor a čistá voda spájané s dobrou úrodou a zdravím rodiny. Vo feng šuei je prakticky všetko podriadené prúdeniu pozitívnej životnej energie čchi, pričom práve od možností jej pohybu závisí, či bude v príbytku dostatočný súlad. Pozitívna energia znamená aj poriadok – priestor má byť uprataný a všetky veci majú byť uložené na svojom mieste. Interiér nemá byť zaplnený zbytočne veľkým množstvom vecí, aby energia čchi mohla voľne prúdiť. Farebné odtiene jin sú charakteristické svojimi liečivými a upokojujúcimi vlastnosťami. Farby, ktoré reprezentujú energiu jang podporujú entuziazmus a motivujú k pozitívnym aktivitám.

Harmonická kuchyňa obrázok 2

Životná pohoda
Strava je potreba - jesť musíme aby sme žili. Vďaka tejto skutočnosti je kuchyňa v zmysle feng šuei hneď po vchode, najdôležitejšou miestnosťou v dome a byte. Podľa čínskej filozofie, ktorá do ľudských príbytkov vnáša rovnováhu, je ideálnou svetovou stranou pre umiestnenie kuchyne západ a nemala by byť odetá do tmavých farieb. Pre vytváranie životnej pohody je priestor prijateľnejší v prívetivých veselých a živých farbách. Prevládať by mali teplé a jasné odtiene. Ideálny je drevený nábytok a čo najviac prírodných prvkov, vítané sú živé kvety v kvetináčoch. Filozofia feng šuei je veľmi stará, no má čo povedať aj k umiestňovaniu moderných kuchynských spotrebičov. Napríklad umývačka riadu by nemala byť v tesnej blízkosti sporáku, aby nevznikal konflikt medzi dvoma mocnými živlami - vodou a ohňom. Sporák by nemal byť umiestnený oproti dverám. Pokiaľ ide o chladničku, v nej by sa mali stále nachádzať len čerstvé potraviny rôznych druhov. Ide o akési znamenie, že sa rodine darí a užíva si nielen duchovnú harmóniu, ale aj primeranú hojnosť. Svetlo v kuchyni zohráva rovnako dôležitú funkciu. Vhodnejšie je prirodzené denné svetlo, ktoré preniká do priestoru cez dostatočne veľké okná, ideálne s výhľadom do záhrady. Ak je jedáleň súčasťou kuchyne, dobré je jej intenzitu osvetlenia odlíšiť – ideálne tlmenejším svetlom.

FOTO: DESIGN HOUSE

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk