Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Dokonalá strecha obrázok 1
Dokonalá strecha

Na bezchybné fungovanie strechy, okrem kvalitnej krytiny, sú potrebné aj mnohé ďalšie prvky, doplnky a komponenty. Správnym výberom materiálov a kvalifikovanou montážou dosiahnete dobrý základ pre bezpečnú strechu.

Dominantným prvkom každej strechy je strešná krytina. Správne je, ak sa vyberá s estetickým cítením a ladí s celkovým architektonickým štýlom budovy.  Na súčasnom trhu sú k dispozícii mnohé druhy strešných krytín, v rôznych materiálových i farebných prevedeniach.

 

Dokonalá strecha obrázok 2

Výber krytiny
Na ploché strechy sa najčastejšie používajú povlakové strešné fólie alebo rôzne druhy asfaltových pásov. Fólie sú vyrábané s vysokou elasticitou, sú dobre tvarovateľné a odolné voči UV žiareniu. Ich výhodou je aj nízka hmotnosť. Najpoužívanejšie druhy sú z termoplastických alebo elastomerických hmôt. Z asfaltov sú to oxidované, riedené a modifikované asfalty. Na šikmých strechách sú najvyužívanejšie betónové, hlinené a plechové krytiny. Menej používané sú bridlicové, resp. kamenné krytiny a sklo. Aby betónové škridle dosiahli požadovanú únosnosť, mrazuvzdornosť a priepustnosť vody, musia pri výrobe prejsť cyklami zmrazovania a rozmrazovania. Najznámejšia je tzv. bobrovka, ale aj krytina z vlnoviek, korýtok, jednodrážková a dvojdrážková škridla. Pod názvom hlinená krytina si väčšina z nás predstaví pálenú keramickú škridlu, ktorá je odolná voči mrazu, chemickým vplyvom a účinkom UV žiarenia. Výpal sa uskutočňuje pri teplote 900 až 1 100°C, škridly s uzavretými pórmi sa spekajú pri teplote až do 1 300 °C. Na dosiahnutie farebnosti sa využívajú rôzne metódy. Vysoký obsah hydroxidu železa spôsobí tmavočervený odtieň, mangánu tmavohnedý, vápnika béžový a podobne. Podľa metódy tvarovania rozoznávame ťahané a razené škridly. V súčasnosti sú stále populárnejšie plechové krytiny. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou,  rýchlou montážou a širokým spektrom farebnosti. Materiál takejto škridly tvorí ochranná fólia z PVC, vrchný lak, dve vrstvy náteru, zinkový povlak, oceľový plech a antikondenzačná vrstva.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk