Vitajte na stránkach www.printovemedia.sk

Blahodarné tekutiny obrázok 1
Blahodarné tekutiny

Minerálne a stolové vody sú nielen chutné, ale aj ozdravujúce. Na ľudský organizmus pôsobia aj liečebne vďaka svojmu unikátnemu chemickému zloženiu a fyzikálnym vlastnostiam.

Minerálne vody majú na ľudský organizmus blahodarné účinky. Väčšina týchto nápojov je príjemnej chuti a osviežujúcich charakteristických znakov. Každá minerálna voda má iné, unikátne, zloženie. Najviac zastúpeným minerálom v ľudskom tele je vápnik. Plní dôležitú funkciu „stavebného materiálu“ kostí, zubov, nervstva, svalstva a reguluje aj akcie srdca. Nedostatok vápnika spôsobuje krivicu, rednutie kostí, poruchy zrážanlivosti krvi a iné vážne ochorenia. Porovnateľne významnú funkciu v organizme zastáva horčík. Je nevyhnutný pre zdravé kosti, správny metabolizmus, nervy a samotný srdcový sval. Jeho nedostatok môže spôsobiť nesprávne fungovanie obličiek, štítnej žľazy a nervového systému. Prioritnou úlohou sodíka v organizme je zabezpečenie distribúcie tekutín. Sprievodným javom jeho prípadného nedostatku môžu byť kŕče alebo bolesti hlavy. Draslík zas napomáha správnej regulácii osmotického tlaku vo vnútrobunkovej tekutine. Jeho nedostatok sa môže prejaviť svalovou ochabnutosťou, poruchami tráviacej sústavy a srdcovou arytmiou. Inou dôležitou zložkou, napríklad kostí a zubov, je fosfor. Významne ovplyvňuje aj činnosť mozgu, nervstva a svalstva. Jeho chronický nedostatok môže spôsobiť deformácie kostí. Minerálne vody obsahujú aj ďalšie dôležité minerály - železo, zinok, jód, fluór, lítium a iné, ktoré sú pre ľudský organizmus rovnako užitočné a nenahraditeľné. Konkrétne zloženie tej - ktorej minerálnej a stolovej vody sa bežný spotrebiteľ dozvie z obalu na výrobku. Tieto informácie sú potrebné, aby nevznikol ani prebytočný, ani nedostatočný príjem jednotlivých minerálov. Ako aj nevhodný jednostranný príjem určitého minerálu. Ak telo netrpí nedostatkom niektorej špecifickej látky, odborníci odporúčajú prírodné minerálne a stolové nápoje striedať a piť ich v optimálnom dennom množstve.

Blahodarné tekutiny obrázok 2

Prírodné vody
Jednotlivé minerálne a stolové vody sú špecifické nielen chuťou, ale aj svojimi ozdravujúcimi účinkami. Desiatky rokov sú aj v zdravotníckych zariadeniach cielene podávané a vďaka nim sú dosahované pozoruhodné liečebné účinky pri mnohých konkrétnych chorobách. Mikroelementy prírodných vôd sú pre ľudské telo porovnateľne dôležité, ako všeobecne známe vitamíny. Pomerne veľká časť prírodných minerálnych prameňov sú kyselky s obsahom oxidu uhličitého. Ten je možné pridávať do vôd aj umelým spôsobom, a to karbonizáciou. Jednoduché kyselky pôsobia diureticky, pomáhajú pri nechutenstve k jedlu a močových kameňoch. Zemité vody sa využívajú pri zápaloch močových ciest, obličiek, žalúdočných a črevných ochoreniach. Alkalické vody napomáhajú k poklesu hladiny cukru v organizme. Sú odporúčané pri chorobách dny, dýchacích ťažkostiach a poruchách v žlčových cestách. Soľné vody  zvyšujú sekréciu žalúdočných štiav, pomáhajú pri nechutenstve a zápche. Jódové vody sa hojne využívajú najmä pri chorobách kostí ale aj na ozdravenie dýchacieho ústrojenstva. Síranové alebo sulfátové vody výborne pôsobia na peristatiku čriev a  vyprázdňovanie žlčníka. Pomáhajú aj pri liečbe viacerých vnútorných orgánov, ako na príklad pečene a pankreasu. Salinické vody zas vhodne stimulujú sekréciu žalúdočných štiav a pankreasu. Nenahraditeľné sú aj ozdravné účinky minerálnymi vodami formou inhalácií, kloktaním a výplachmi, napríklad pri chorobách dýchacích ciest, nosohltana a podobne.

späť
Tvorba www stránok: www.nainternete.sk